Как да разбера цената на електродвигателя?
Има 2 основни случая, в които нашите клиенти търсят електродвигатели - за замяна на съществуващ електродвигател с нов или за използване на ел. двигателя в нова машина.
И в двата случая има неща, които трябва да знаете преди да можем да изберем правилния електродвигател и да ви кажем неговата цена:
1. Какъв вид е електодвигателя и има ли допълнителни аксесоари - спирачка, редуктор, енкодер и т.н.?
2. Каква е мощността на електродвигателя?
3. Какви са оборотите му?
4. Има ли нещо специфично и кой е производителят на електромотора?
Когато електродвгателят е вече употребяван и нямате време да изчакате неговия ремонт - най-лесният начин да установите неговите мощност, обороти, монтаж и други параметри е като проверите табелката на електродвигателя.
Така ще разберем в кой завод е произведен и с наша помощ ще намерите възможно най-много техническата информация представена от производителя в неговия каталог.
След което, в зависимост от Вашия бюджет, да решите дали ще ни поръчате електродвигател от същия производител, дали ще го заменим с някой от евтините китайски или турски електродвигатели или ще изберете някоя от престижните марки със значително по-високи цени като WEG, VALIADIS, SIEMENS
5. Какъв е монтажът - как е закрепен ел. двигателят към машината?
Има 3 основни начина за захващане на електродвигателя към машината - В3 на лапи (на пети), В5 (чрез фланец) или комбинация от двете - В35 .
След като бъде определен начинът на захващане е добре да бъдат съобразени и позицията на закрепване - хоризонтално/вертикално, позицията на клемната кутия и изходящия вал
Тези и други типове монтаж са подробно описани в стандартите IEC 60034-7, DIN 42950 и NEMA MG 1-4.03
6. Общи сведения за електрическите двигатели
Електродвигател се нарича електрическа машина, която преобразува електроенергията в механична енергия. Електромоторите работят чрез взаимодействието на магнитното поле и тока в намотката на електродвигателя, които генерират въртящ момент във вала на ел. мотора.
Електродвигателите могат да бъдат захранвани с източници на постоянен ток (DC) - батерии, изправители или с променливотокови източници (AC) - като директно от мрежата, инвертори, електрически генератори.
Електрическите генератори механично са същите машини като електрическите двигатели, но при тях мощността се предава на обратно - механичната енергия се превръща в електрическа.
Електродвигателите за общо предназначение имат стандартизирани размери и характеристики, които се осигуряват механичн мощност в индустрията. Най-големите електродвигатели се използват за задвижване на кораби, компресия в газопроводи и помпи с мощности достигащии 100MW. Съществувата приложения на електродвигателите като например "регенеративно спиране с тягови двигатели, при които електродвигателите се изпозлват и като генератори за да се възстанови енергията, която по принцип ще бъде изгубена като топлина и триене.
Електродвигателите са много по-ефективни от другия основен тип двигатели използвани в промишлеността - ДВГ. Електродвигателите достигат 95% ефективност. Те също така са леки, физически по-малки и механично по-прости и евтини за производство. Електродвигателите осигуряват незабавен и постоянен въртящ момент при всяка скорост и могат да работят с електричество от възобноввяеми източници без да изпускат въглерод в атмосферата.