Въпросът е малко двусмислен. Така че ще разгледаме и двата варианта поотделно.
Ако трябва да се каже просто
Червячна предавка не може да се задвижва от червячното колело, а само от червячния вал
Предавката с цилиндрични зъбни колела - може да се задвижва и от двете страни.
При червячния редуктор работното зъбно колело се състои от червячна предавка (някои я наричат червячно колело) и червячен вал.
Работното задвижване се основава на триене и се заключва самостоятелно. Това означава, че ако въртенето на червения вал се извършва по посока на часовниковата стрелка, колелото на червяка ще се върти напред и обратно, но не можете да направите обратното - да въртите червеното колело и да въртите вала в една посока.
Причина: Това устройство е на базата на триене и не е положително задвижване. Условието за самозаключване е, когато ъгълът на триене е по-голям от ъгъла на спиралата.
Визуално това изглежда по следния начин:
Ъгълът на спиралата е тета, а ъгълът на триене е инверсен от коефициента на триене на дадената повърхност. Така че за да не е възможно движение по спускане, този ъгъл на триене трябва да бъде по-голям и наклонът трябва да бъде по-малко стръмен, т.е. трябва да бъде по-малък от ъгъла на триене.
Това се случва в червячно задвижване и следователно самозаключване. Но имате свободата да въртите червячния вал във всяка посока, тъй като той е движещата сила.
Когато червячното задвижване е свързано с мотор, т.е. моторният вал, свързан с червячен вал, тогава като АС мотор може да се върти във всяка посока, червеният вал, който е свързан с него, може да се върти във всяка посока според нуждите.